Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Mayıs 2, 2019 Sağlık

 

Spor yapmak önemli. Yüzmek ise en sağlıklı olan nitelenen sporlar arasında yerini almıştır. Peki, yüzmenin faydaları nelerdir?

Sizin için sunulan faydaları kapsamında, spor ile sağlıklı hayata nasıl merhaba diyeceğinizi göreceksiniz. Sadece çocuklar için değil yüzmenin faydaları nelerdir sorusuna verilen yanıt, yetişkinlerin de düzenli şekilde yüzmesi durumunda elde edeceği faydaları kapsar. Yani sporu düzenli hale getirmeniz durumunda sizin için son derece faydalı olduğunu görmemek imkansız. Bunun için değerlendirmenizi yaparak, direkt olarak doğru ve etkili şekilde vücudunuza olan faydanın artmasını sağlayabilirsiniz.

Yüzmenin Faydaları

Elbette saymakla bitmeyecek olan faydası  var. Neden mi? Çünkü özellikle küçük yaşta spora başlamış olan yüzen kişiler için vücut gelişiminin her anlamda çok daha başarılı olduğu sonucu çıkıyor. Sizin için uygun olan faydalar dahilinde, gelişmek için yüzebilirsiniz. Küçük yaşta olan çocuklar için yüzmenin sağladığı faydalar seçici olmaz ve tam anlamıyla vücudun gelişmesi açısından önemlidir. Genç yaşta olan kişiler için  ise kısa sürede tüm kasların gelişimini sağlamak açısından etkili olacaktır. Bunları değerlendirebilirsiniz.

İşte yüzmenin faydaları…

 • Vücut Ağrılarını Hafifletir: Su dinginlik veren bir spor. Düzenli olarak yüzen bir kişinin sakinlik seviyesinin artacağı sonucuna ulaşacaksınız. Bu durumda direkt olarak yüzme yaparak, daha sakin daha dingin ve vücudun ağrısız olmasını sağlayabilirsiniz. Suyun gücüne karşı koymaya çalışan kaslar sayesinde kaslarınızın ağrılardan kurtulması açılması söz konusu olacak. Kas çalışmasının en yoğun olduğu spor olduğunu bilerek ona göre hareket edebilirsiniz.
 • Kalori Yakmak: Maksimum düzeyde kalori yakmak için de bu spor tercihiniz olabilir. Özellikle yetişkin olan kişilerde kilo verme amaçlı yapılan sporlar içinde tercih edilmesi durumunda herhangi bir şekilde sorun yaşamadan çok daha kısa süre içinde kilo verilmesi mümkün olacak. Bunun için direkt olarak kalori yakmak adına harekete geçebilir, sizin için en iyi şekilde kalorinin yakılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Hamileler için; Evet, en önemli faydalarından biri ise hamileler için tercih edilmesi Hamilelerin vücudunun formunu korumak açısından tercih ettiği sporlar arasında. Bu sayede direkt olarak hamilelerin vücudunun aynı zamanda doğuma hazırlanması da sağlanabilir. Kasların rahatlamasını sağlamak, doğum için de son derece kolay olacak. Forma girmenin yanı sıra direkt olarak hamileler için formun korunmasının da mümkün olduğunu bilmelisiniz.
 • Kemik Sorunlarına Etkili: Kemik sorunu yaşayan kişilerde kemik ağrılarına iyi gelebilecek en özel öneri elbette yüzmenin başlaması. Yüzen bir kişi kısa süre içinde kemik ağrılarından kurtulacaktır. Bunun için kemik sorunu olan kişilere de direkt olarak öneri olarak yüzmenin verilmesi söz konusu olabilir. Eklem dokularının vücudun diğer noktalarına birleştiği yerlerin, kas ve sinir sisteminin çözümlenmesi açısından son derece önemli bir seçim olacak.
 • Esneklik Artar: Tüm kasların çalıştığı bir sporda esnekliğin artmaması gibi bir durum söz konusu değil. Elbette kemikler ve eklemler rahatlayacak olduğundan direkt olarak kas çalışmalarının esnekliğe de etki etmesi sağlanır. Bunun için tercihinizi yüzmeden yana kullanabilirsiniz.
 • Kalp Sağlığı: Tüm kasların düzenli olarak çalıştığı bir vücutta kalp sağlığının korunmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Elbette kalp sağlığınızın da özellikle çocukluk döneminden itibaren yapılan yüzme için son derece etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kalbe aşırı derece yüklenecek bir spor olmadığından, yetişkinler için de direkt olarak bu sporun önerilmesi sağlanıyor.
 • Astım hastalığı: Bakıldığında astım hastalarına da önerilen yüzmek. Neden mi? Çünkü vücudun doğru ve etkili nefes almasını sağlayacak şekilde bir spor. Bu durumda direkt olarak astım problemi olan kişilerde pozitif şekilde etki etmesi sağlanıyor. İyileşme döneminde etkili olacak bu faydalar tercih edilebilir.

Yüzmenin yetişkinlere faydası kapsamında astım ya da kalp rahatsızlığı olan yetişkinler için direkt olarak yüzmenin olması önerilir. Bu bağlamda hareket ederek, dilediğiniz şekilde astım problemini ya da buna benzer problemleri çözmek adına hareket edebilirsiniz.

Yüzmeye Ne Zaman Başlanır?

Yüzme sporunun etkili olması açısından, ne zaman başlanacak olduğu yönünde de sorularınızı sorabilirsiniz. Yüzme sporuna ne zaman başlanır? Bunun için en uygun yaşın küçük yaşlar olduğu söylenir. Çünkü küçük yaşlarda başlayan çocuklara çok sayıda faydası da olacaktır. Ancak yukarıda verilen faydaların elde edilmesi açısından küçük yaşta başlamak değil, direkt olarak yetişkinken dahi sporun düzenli şekilde yapılması yeterli olacaktır. Bunun için yüzmeye ne zaman başlanır sorunun yanıtı spor anlamında başarı için elbette küçükken evet; ancak faydalarını elde etmek açısından yüzmek için geç değil.

Düzenli şekilde yüzmek;

Sayılan faydaların elde edilmesini sağlamak açısından elbette düzenli şekilde yüzmeniz gerekiyor. Haftalık olarak kendinizi yüzmeye adapte etmeniz durumunda sorun yaşamadan yüzmenin sorunsuz şeklide gerçekleşmesi yeterli olur. Vücudu zorlamasının yanı sıra, düzenli şekilde yüzmenin mümkün olduğu zamanlarda çok sayıda faydanın etkili olacağını bilmelisiniz.

Küçük yaşta yüzmeye başlamak;

Çocukların yaptığı spor için elbette faydaları çok daha fazla. Yüzmenin çocuklara faydası şeklinde bir arama yaptığınızda direkt olarak çocuklar için çok daha faydalı olduğunu göreceksiniz. Onların kas gelişiminin sağlanması, onların boylarının uzaması, onların küçük yaştan sağlıklı yaşama tutunması açısından mutlaka bir spor ile desteklenmesi gerekiyor. Bu spor direkt olarak yüzme olarak gösterilebilir.

 • Yarışlara katılmak
 • Rekabet gücünün gelişmesi
 • Kolektif hareket etme bilinci
 • Zaman ve düzen kontrolü
 • Sağlıklı yaşamak
 • Kötü alışkanlıklardan uzaklaştırma gibi pek çok faydası olur.

Yukarıda verilen en özel faydalar, aslında çocuğunuzun küçük yaşta spora başlaması ile elde edilecek olan faydalardır. Bunun için sporu alışkanlık haline getirmek ve küçük yaşta bu alanda çocukları desteklemek önemli olabilir. Çocuğunuz için yüzmeye başlaması en küçük yaş grubu ile en erken olacaktır. Bunun dışında en erken dönem dışında da başlayabileceği şekilde bir eğitim alabilir. Eğitimin dışında düzenli olarak spor yapmak için yüzmeyi tercih etmiş olan hem yetişkinler hem de çocuklar yukarıda verilen faydaları elde edecektir.

Faydası olan bu spor sayesinde farklı hastalıkların oluşuma karşı da dirençli olacaksınız. Unutmayın spor yapmak sizi pek çok sağlık probleminden uzaklaştırır. Her şeyden önce çağın hastalığı olan obezitenin önüne geçebilirsiniz. Bunun için düzenli şekilde yüzmenin olması son drece faydalıdır. Yüzmenin nasıl faydaları olur gibi sorulara verilen yanıt üzerinden direkt olarak sağlığınızı koruyabileceğiniz şekilde hareket edebilirsiniz.

Yüzerek sağlığınızı korumak rahatlıkla mümkün olacak…

Yüzmenin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir