Zahter Çayı Faydaları Nelerdir?

Şubat 7, 2018 Bitki Çayları

 

Bir kekik türü olarak bilinen zahter bitkisi sıcak iklim bölgesinde yetişmektedir. Hoş bir kokuya sahip olan bu bitki günlük yaşamda genellikle salatalarda ve yemeklerde daha sık kullanılmaktadır. Ülkemizde ise çoğunlukla Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Arap kültüründe tercih edilen ve kurutulmuş kekik, sumak, susam tohumu, mercanköşk, keklik otu ve tuz karışımı ile meydana gelen bir baharat çeşididir. Kekik ile kıyaslandığında hafif bir tada sahip olan zahter uzun ömürlü bitkiler arasında yer almaktadır.

İştah açıcı özelliği ile bilinen zahter mutfaklarda yoğurt ve zeytinyağı ile karıştırılıp ekmek zerine sürülerek yenilmektedir. Zahterin içerisinde selenyum, demir, magnezyum, manganez, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller bulunmaktadır. Aynı zamanda betakaroten, benzoil peroksit, folik asit ve A vitamini de zahter içinde yer almaktadır.

Zahter Bitkisi

Zahter bitkisi kekik türü olarak geçmesine ek olarak antiseptik özelliğe sahiptir. Ağız temizliği için sıklıkla kullanılmaktadır. Antibiyotiğin keşfinden evvel zahter bitkisi bu amaçla ilaç olarak kullanılmakta idi. Bu amaçla mantar tedavisinde de ciddi derecede fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda bronşlar için yararlı olan zahter, insanlar arasında yaygın olarak görülen sivilce ve akne oluşumuna engel olmak konusunda da oldukça etkilidir. Faydalarından yararlanabilmek için hem çay olarak içilmekte hem de yemeklerde baharat olarak kullanılmaktadır. Dışarıda paketlenmiş şekilde yaygın olarak satılmaktadır. Aşağıda zahter çayı faydalarını sizin için derledik.

Zahter Çayının Faydaları

Zahterin Bağışıklık Sistemine Faydası

Zahterin içerisinde bol miktarda A ve C vitamini bulunmaktadır. Vücudumuz vitaminleri kendisi üretemediğinden dolayı gıda yoluyla bunları dışarıdan alması gerekmektedir. Bunun için en etkili besinlerden biri zahterdir. Zahter manganez, bakır, lif ve demir gibi bileşenler yönünden zengindir. Bu vitamin ve minerallerin hepsi bağışıklık sistemini düzenleyici etkiye sahip olduğundan dolayı vücut için yararlıdır. Bağışıklık sistemini düzenleyerek daha sağlıklı olunmasını desteklemektedir.

Zahter İle Cilt Temizliği

Günlük yaşamda insanlar cilt temizliği için pek çok ürün ya da bitkisel karışım kullanmasına rağmen bunların bazıları işe yaramamaktadır. Kullanılan bitkilerin içerisinde ilk sıralarda zahter yer almaktadır. Güzel bir kokusunun bulunmasının yanı sıra temizlikte de etkili olması nedeniyle cilt için zahter önemli bir yere sahiptir. Bu amaçla Sabun, kırmızı kekik yağı, parfüm, diş macunu ve kozmetik içerisinde zahter kullanılmaktadır. Kullanım sonucunda canlı ve temiz bir cilt elde edilmektedir. Bunarın yanı sıra zahter suyu veya yağı saç köklerinin beslenmesini sağlayarak saçların daha sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır. Saç köklerini besleyerek dökülmeyi önlemektedir.

Kansere Karşı Zahter Çayı

Zahterin içerisinde kanser hücrelerinin yayılmasına ve çoğalmasına engel olan bileşenler bulunmaktadır. Bu etkisinden dolayı zahter anti kanserojen olarak bilinmektedir. Kanser riskini azaltmakta ve durdurmaktadır.

Kanser türleri içerisinde özellikle meme kanseri üzerinde zahter bitkisi etkili olmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalara göre zahter baharatı içerisinde meme kanserinin riskini azaltan etken maddeler yer almaktadır. Buna ek olarak DNA üretimi esnasında kanser bulunan hücrelerin çoğalmasına da engel olmaktadır.

Soğuk Algınlığı İçin Zahter Çayı

Zahter çayının faydaları içerisinde ilk sırada öksürük ve bronşit gelmektedir.  Öksürük kesici özelliği bulunan zahter öksürüğün hafiflemesine ve durmasında etkili olmaktadır. Aynı zamanda akut bronşit nedeniyle ortaya çıkan belirtilerin de hafiflemesini sağlamaktadır. Zahter ile yapılan çay boğaz ağrısı üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra zahter çayı soğuk algınlığı üzerimde de faydalıdır. Soğuk havaların gelemsi ile birlikte insanlar arasında soğuk algınlığı daha yaygın şekilde görülmektedir. Ancak doğru şekilde hazırlanan zahter çayı grip, soğuk algınlığı, nezle ve boğaz ağrısı gibi şikâyetleri hafifletmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden dolayı pek çok hastalığın tedavi sürecinde zahter çayı tercih edilmektedir.

Zahter Çayının Sağlığa Faydaları

Zahter çayı mantar enfeksiyonunu gidermek için oldukça etkilidir. Tırnak ve ayakta meydana gelen mantarları iyileştirmekte, antioksidan etkisi sayesinde enfeksiyon oluşumunu önlemektedir. Aynı zamanda idrar yolunun rahatlamasını sağladığından dolayı idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

Zahter sindirim sistemini korumaktadır. Bundan dolayı mide ile ilgili ortaya çıkan rahatsızlıkları gidermekte ve koruyucu etki göstermektedir. Özellikle gastrit sorununa karşı önleyici etkisi vardır. Zahterin içinde bulunan çeşitli maddeler bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Antioksidan özelliği ile bağırsakları temizlemektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre sindirim sistemini düzenlemek için zahter tüketilmelidir. Şişkinlik ve hazımsızlık gibi şikâyetler zahter ile önlenebilmektedir. Zahter çayı faydalarından tercih edilmesinin nedenlerinden biridir bu da.

Günlük yaşamda ağız ve diş temizliği önemli bir yere sahiptir. Bunun için zahter suyu oldukça etkilidir. Bu su ile gargara yapılarak ağız içi dezenfekte edilmekte, aynı zamanda bitkinin hoş kokusu sayesinde ağızda olumlu bir etki bırakmaktadır.

 Kemik Sağlığı ve Tansiyon İçin Zahter

Zahter çayı kemik sağlığı ve tansiyon üzerinde son derece faydalıdır. Tansiyonu dengeleyerek yüksek tansiyonun düşmesine fayda sağlamaktadır. Hipertansiyonun düşmesini sağlayan zahter bunun yanı sıra kolesterolün düşmesine de katkıda bulunmaktadır.

Günlük yaşamda sağlıklı bir şekilde yaşayabilmek için kemik sağlığına özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu açıdan içerisinde bol miktarda kalsiyum, demir, K vitamini ve manganez bulunan zahter tüketimi tavsiye edilmektedir. Zahter çayı faydaları arasında kemik sağlığını destekleyerek iskelet ve kemik hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirmektedir.

Zahter Çayı Nasıl Yapılır?

Fayda sağlayan zahter çayı yapmak için bir tatlı kaşığı zahter süzgece koyularak bir su bardağının üzerine yerleştirilir. Daha sonra az miktarda kaynamış su süzgecin üzerinden yavaş yavaş dökülür. Çayın demlenmesi için çok fazla beklenmesine gerek yoktur. İsteğe bağlı olarak zahter çayının içerisine az miktarda bal ilave edilebilir. Ancak hamile kadınların zahter çayı tüketmemeleri tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde istenmeyen durumlar meydana gelebilmektedir. Bundan dolayı zahter çayı içerken dikkatli olunmasında fayda vardır.

Zahter Çayı Hakkında

İlaç kullanan kişileri zahter çayı içmek için doktor onayından geçmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra guatr hastalığı olan kişiler için de benzer durum geçerlidir. İçerisinde etken maddelerin bulunması bu durumun sebebidir.

Zahter bitkisi strese karşı vücudu korumaktadır. Uyarıcı etkisinin olması sayesinde vücudun dinç kalmasını sağlamakta ve vücuda enerji vermektedir. Aynı zamanda böbrek hastalıklarına karşı olumlu etki göstermektedir. İçerisindeki A vitamini sayesinde göz sağlığını korumakta, solunum sistemini daha sağlıklı hale getirmektedir. Bunun yanı sıra zahter bitkisinin kalp çarpıntısı üzerinde de olumlu etkisi bulunmaktadır. Tüm bu etkilerinden dolayı günlük yaşamda zahter bitkisi çayı insanlar tarafından yaygın olarak tüketilmektedir.

Zahter Çayı Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir