Zayıflatan Bitki Tohumları, Hangi Tohumlar Zayıflatır?

Haziran 21, 2018 Baharatlar

 

Siz de sağlıklı olarak verebilmek için her zaman beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için sizde zayıflatan tohum ve çekirdeklerden de hemen faydalanabilirsiniz. Günümüzde her insan sağlıklı beslenmeye ve egzersize daha fazla önem vermektedir. Sağlıklı bir şekilde yaşamın bu kadar önem kazanmış olduğu bir dönem içerisinde zayıflama konusuna yardımcı pek çok besin, tohum ve çaylar dikkat çekmeye devam etmektedir. Bu haberimiz içerisinde sizlerle zayıflamaya yardımcı olan tohum ve çekirdekleri sunacağız.

Chia Tohumu

Chia tohumu pek çok yiyecek üzerinde kolaylıkla kullanılabilir. Ayrıca hazırlanan green juice olarak isimlendirilen sebze ve meyve suları üzerinde de chia tohumları katılarak bu içecekler de besin konusunda son derece zengin hale getirilebilir. Chia tohumları belirgin ve keskin tad durumunun yer almamasından kaynaklı arzu edilen her yiyeceğe kolayca katılmakta ya da yiyeceklerle beraber en iyi şekilde tüketilebilir.

Tohumu Kimler Tüketmeli

Herhangi kronik bir rahatsızlığı bulunmayan ve normal kiloya sahip olan insanlar kolayca bu besini diyetlerinde tüketebilir. Chia tohumlarının sağlığı korucuyu etkileri sayesinde sizde sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Chia tohumu ile;

  • Tip 1 ve Tip 2 diyabet sorunu bulunan hastalar
  • Hiperkolesterolemi problemi olan kişiler
  • Zayıflamak için diyet uygulayanlar
  • Vejetaryen olarak beslenenler
  • Çölyak hatalığı bulunan kişiler
  • Sporcular ya da egzersiz yapan insanlar

Keten Tohumu

Keten tohumu içerisinde yer alan lif yapısı sindirim sitemi konusunda son derece faydalıdır. Keten tohumu bol oradan içermesinden dolayı diyet lifleri sindirilmesi zor durumda bulunan besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlamakta ve bu sindirim sistemlerinin aşırı yorulmasına tamamen engel olmaktadır. Bu özelliği ile beraber keten tohumu bağırsakların düzenli olarak sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Keten tohumunun sahip olduğu bol miktarda yer alan diyet lifleri erkeklerde prostat kanserine ve bayanlarda meme kanserini önlemektedir.

Ayçiçeği çekirdeği

Yiyeceğiniz ay çekirdeklerinin tuzsuz olarak tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Tuzlu ay çekirdeğinin lezzetli olduğunu bilsek bile tuz kilo vermenize yardımcı olmamaktadır. Bedeninizde su ve ödem birikmesine neden olmakta ve böbreklerinizi yormaya başlamaktadır. Ay çekirdeği ile kilo nasıl verilir? Ay çekirdekleri kendinizi her zaman tok hissetmenizi sağlamakta ve metabolizmanızı hızlandırmaktadır. Keten tohumu içerikleri sayesinde son derece sağlıklı bir besindir. Tüm bunlar kötü kolesterol seviyelerinin en iyi şekilde düşmesine ve iyi kolesterol oranlarının yükselmesine yardımcı olmaktadır. Bununla beraber ay çekirdeği karaciğeriniz için de çok faydalı yer almaktadır.

Ay çekirdeğinin içerisinde bulunan lifler, vücudunuzda kalmaması gereken yağ durumlarının ve kolesterolün bağırsak üzerinde emilim durumlarını düşürmektedir. Fakat ay çekirdeği tüketmeniz sırasında aşırıya kaçmamanız gerekmektedir. Gün içerisinde yaklaşık olarak iki çorba kaşığı yeterli olmaktadır. Bu miktardan daha fazla kullanılması çok fazla kalori almanıza sebep olabilmektedir. Ay çekirdeği tüketmeniz sırasında, bu çekirdeklerin avantajlarından faydalanarak kilo verebileceğiniz bir denge tutturmanız gerekir. Burada unutulamaması gereken, günde iki yemek kaşığı tüketilmesidir. Ay çekirdeğini bir ara öğün olarak tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Çörek otu

Çörek otunun faydaları arasında zayıflamaya yardımcı bir besin olarak yer almasıdır. Bu konuda çörek otunu ya da yağını kahvaltı ve yemekleri tüketmeden bir saat kadar bardak su ile yutmanız tavsiye edilmektedir. Çörek otu yağını ilk sıkım ya da soğuk sıkım olarak tercih etmeniz gerekmektedir. Çörek otu fazla kiloları yer alan insanların iştahını düşürmektedir. Daha çabuk doyma hissi ortaya çıkarabilmektedir. Bu anlamda zayıflamanıza yardımcı tohum olmaktadır. Yemekten önce içilen bir bardak suyun da zayıflamaya etkisi yer almaktadır.

Tere tohumu

Zayıflatmaya yardımcı olan bitkiler içerisinde tere otu herhalde az insan tarafından bilinen bir bitkisel zayıflama formülü olarak yer almaktadır. Özellikle tiroit bezi salgıları üzerinde sorun yer alan ve bu nedenle metabolizma yavaşlaması şikayeti bulunanlar zayıflama kürü hem de tiroide bitkisel çözüm olarak kullanabilir.

Bal kabağı çekirdeği

Düzenli olarak aksatmadan yaklaşık olarak 1 avuç kadar kabak çekirdeği tüketme zayıflamanıza yardımcı olmaktadır.

Nar çekirdeği

İdrar söktürücü etkisi ile beraber toksin atımına yardımcı olmakta ve taksin atılımıyla kilo vermenizi sağlamaktadır.

Siyah hardal tohumu

Metabolizmanın düzenlenmesi konusunda yardımcı olmakta ve beden üzerinde yağların azaltılmasına destek olabilmektedir.

Ardıç tohumu

Fazla kilolardan kurtulma konusunda ve zayıflamak adına ardıç tohumunun idrar söktürücü ve yağ yakan etkisinden yararlanılmaktadır. Fakat, bu bitki fazla kullanıldığı zaman böbrekte tahribata neden olmaktadır.

Biberiye tohumu

Mide ve bağırsakları uyarıcı etkisi yer almaktadır. Bu sayede sindirime yardımcı olmaktadır. Hazımsızlıktan oluşan gazları sökülmesine yardımcı olur.

Kilo Vermek İçin En Etkili Tohumlar

Her insanın bildiği gibi diyetlerin her zaman doğru şekilde uygulanması gerekir. Bu sayede sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Kilo vermek son derece emek isteyen bir uygulama olarak yer almaktadır. Bununla beraber yağ yaktırıcı gıdalarla beraber bedeninizin ihtiyaç duymuş olduğu ögeleri sağlayacak besinler de yiyebilirsiniz. Lifler bu anlamda son derece önemlidir. Bu yazımız içerisinde size kilo vermenize yardımcı olabilecek en etkili tohumları kullanabilirsiniz. Bu ufak hazineler sizlerin sağlığı için son derece faydalıdır.

Beden sağlığınız konusunda lifin ne kadar önemli olarak yer aldığını unutmamanız gerekir. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olmakta ve bedeninizde bulunmaması gereken şeylerin atılmasına yardımcı olabilmektedir. Bununla beraber sağlıklı kilo vermek için de son derece önemlidir.

Lif konusunda zengin bir beslenme düzeni sizleri şeker hastalığına karşı en iyi şekilde korumaktadır. Bununla beraber kalp hastalıklarına karşı da direnç sağlamaktadır. Lifli yiyecekler kolesterol seviye durumunu dengede tutmanızı sağlamaktadır. Tohumların doğa içerisinde lif konusunda en zengin şeyler olduğunu unutmamanız gerekir. Bu tohumlar size enerji vermekle beraber bakteriyel floranız konusunda oldukça yararlı bakteriler de içermektedir. Tohumlar sağlık avantajlarının yanında son derece lezzetli bir besindir. Kilo vermek isterseniz, tohumlar sizin en büyük yardımcılarınız olarak yanınızda yer almaktadır. Yağ yakımı konusunda bu tohumlar sizlere yardımcı olur, kendinizi tok hissetmenizi sağlamaktadır. Bununla beraber metabolizmanızı hızlandırmakta ve tohumları smootielere ya da salatalara kolayca ekleyebilir, ara öğün olarak dilediğiniz zaman sizde atıştırabilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isterseniz tohum ve çekirdeklerden en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Sağlıklı kilo vermek için tohum ve çekirdeklerden sizde faydalanabilir ve en iyi şekilde kilo verebilirsiniz.

Zayıflatan Bitki Tohumları, Hangi Tohumlar Zayıflatır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir