Zerdeçal Suyu Faydaları, Zerdeçal Suyu Nasıl İçilir, Nasıl Hazırlanır?

Eylül 19, 2018 İçecekler

 

Zerdeçal özellikle farklı amaçlar için kullanılabilecek bitkiler arasında yer aldığı gibi zerdeçal suyu da günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Medikal amaçla kullanılmakta olan bitkilerden biridir. Besleyici etkisinin yanı sıra özellikle sağlıklı olması nedeni ile tercih edilmektedir. Yemeklerde sağlamış olduğu farklı lezzet nedeni ile kullanımı söz konusudur.

Ağrı kesici etkisinin yanı sıra antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu nedenle özellikle doğal ürünleri kullanmak isteyenler tarafından tercih edilebilir. Yüksek antioksidan etkisinin yanı sıra vitamin ve mineral içeriği de vücutta oluşabilecek hastalıklara karşı vücudun direncini artmasını sağlayabilir.

Farklı amaçlar için kullanıma uygun olması özellikle ürünün tercih edilmesini sağlamaktadır. Düzenli bir şekilde tüketilmesi zihinsel ve fiziksel sağlık üzerinde de olumlu etkiler sağlayabilir. Her mevsim evde rahatlıkla hazırlanabilir.

Zerdeçal Suyu Faydaları Nelerdir?

Evde rahatlıkla hazırlanacak olan zerdeçal suyu faydaları oldukça fazladır. Sağlamış olduğu faydalar nedeni ile tercih edilmektedir. Tamamen doğal şekilde hazırlanması özellikle elde edilecek olan faydaları istenilen etkiyi göstermesini sağlayabilir. Düzenli şekilde kullanılması halinde elde edilebilecek olan faydalar şunlardır;

 • Artrit sorunu olan kişilerde düzenli tüketilmesi özellikle problem üzerinde olumlu etki alınmasını sağlar.
 • Alzheimer problemine karşı önleyici etki sağlayabilir.
 • Kanser riskinin azalmasına yardımcı olabilir. Zerdeçal içerisinde bulunan antioksidanlar özellikle vücutta oluşacak anormal hücrelerin yok edilmesi üzerinde etkili olabilir.
 • Sindirim sisteminde ortaya çıkabilecek bozuklukların giderilmesine yardımcı olabilir. Özellikle kişide reflü veya özel bir problemlerin oluşmasına azaltmak amacı ile kullanılabilir.
 • Kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Düzenli şekilde tüketilmesi kötü kolesterolün dengede kalmasına yardımcı olur.
 • Karaciğer sağlığını korumak amacı ile kullanılabilir. Düzenli şekilde kullanılması özellikle karaciğerin düzgün şekilde çalışmasına yardımcı olabilir.
 • Erken yaşlanma problemine karşı etkili olabilir. Tamamen doğal olarak hazırlanması özellikle hücrelerin yaşlanmaya karşı vermiş olduğu savaşa yardımcı etki oluşturabilir. Ciltte ya da saçta yaşlanma belirtilerini azaltmak amacı ile kullanılabilir.
 • Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir. Özellikle diyabet hastaları tarafından kullanılması yüksek kan şekeri değerlerinin düşmesine yardımcı olabilir. Zerdeçal suyunun faydaları bu şekilde olup nasıl hazırlandığı konusu aşağıdadır.

Zerdeçal Suyu Nasıl Hazırlanır?

Evde doğal şekilde zerdeçal suyu hazırlamak isteyenler ihtiyaç duydukları her durumda hazırlayacakları suyu tüketerek sağlamış olduğu faydalardan yararlanabilirler. Detoks etkisinin yanı sıra idrar söktürücü etkiye sahip olan zerdeçal suyunu sizlerde evde rahatlıkla hazırlayabilirsiniz.

İlk aşamada gerekli olacak malzemeleri tedarik etmeniz gerekir. Daha sonrasında gerçekleştireceksiniz uygulama ile kısa süre içerisinde suyu içime hazır hale getirebilirsiniz. İdrar söktürücü etkiye sahip olması da aynı zamanda kişilerin yaşamış olduğu problemin çözülmesine yardımcı olabilir. Düzenli kullanılması bu konuda istenilen etkinin elde edilmesini sağlayabilir.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı toz zerdeçal,
 • 2 yemek kaşığı bal,
 • 2 bardak su,
 • 2 adet limonun suyu.

Hazırlanışı; İlk aşamada iki bardak suyu tencere içerisine koyarak daha sonrasında bir yemek kaşığı toz zerdeçal üzerine eklenerek kaynatılır. Kaynadıktan sonra ocaktan alınarak 1 dakika bekletilmesi gerekir. Daha sonrasında içerisine limon suyunu ekleyip buzdolabında soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra tatlandırmak amaçlı olarak bal eklenir ve gün içerisinde 1-2 bardak şeklinde tüketilebilir. Aynı şekilde hazırlanarak istenilen her durumda düzenli tüketilebilir.

Zerdeçal Suyu Nasıl İçilir?

Tüketiciler için özellikle zerdeçal suyu nasıl tüketilir? Bilinmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Önerilen miktarda tüketilmesi gerekir. Fazla tüketilmesi sindirim sisteminin rahatsız olmasına neden olabilir. Etkisinin alınabilmesi için tavsiye edilen miktarda tüketilmesi önemlidir. Bu durumda özellikle problem yaşamak istemeyenler taze olarak hazırlamış oldukları zerdeçal suyunu gün içerisinde 1 veya 2 bardak şeklinde tüketebilirler.

Özellikle tatlandırmak amacı ile bal ile içilebilir. Bu sayede hazırlanmış olan zerdeçal suyu kişileri rahatsız etmeden tüketilebilir. İsteğe bağlı olarak bal ile karıştırılmadan da içilebilir. Aynı zamanda balım faydalarından yararlanmak isteyenler tatlandırmak amacı ile balı tercih edebilirler.

Zerdeçal Suyu Ne İçin Kullanılır?

İnsan vücudu üzerinde faydalı olması nedeni ile tercih edilmekte olan zerdeçal suyu evde rahatlıkla hazırlanabilir. Özellikle faydalarından yararlanmak isteyenlerin taze olarak hazırladıkları suyu gün içerisinde tüketmeleri gerekir. Düzenli kullanımı istenilen etkinin elde edilmesini sağlayabilir. Bu nedenle kullanıcılar önerilen şekilde suyu tüketerek istedikleri etkiyi elde edebilirler.

Sağlıklı olması ve medikal etki oluşturması nedeni ile kullanılır. Gerekli olması durumunda mutlaka düzenli tüketilmesi gerekir. Zerdeçal hem baharat olarak hem de hazırlanacak olan suyu ile insan vücudu açısından olumlu etkilere sahip olan ürünlerden biridir. Toz halinde kullanılan gerekli olması durumunda hazırlanacak olan su sayesinde vücutta olumlu etkiler ortaya çıkarabilir.

Zerdeçal Suyunun Zararı Var Mıdır?

Aşırı derecede kullanılması durumunda özellikle sindirim sisteminin olumsuz şekilde etkilenmesine neden olabilir. Bu durum kişinin rahatsızlık duymasına neden olabileceğinden dikkatli olunması gerekir. Safra kesesi taşı bulunan kişilerde kullanılmaması gerekir. Aksi durumda şiddetli karın ağrılarına neden olabilir.

Özellikle ilaç kullanımı sırasında da tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Herhangi bir problem yaşanması durumunda mutlaka uzmana danışılması gerekir. Kişide özellikle etkileşim gösterebilecek ilaçların kullanımı sırasında dikkatli olunması önemlidir.

Zerdeçal Suyu Kullanım Alanları

Doğal olarak hazırlanması nedeni ile özellikle zerdeçal suyu kullanımı günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Evde rahatlıkla hazırlanacak olan zerdeçal suyu özellikle vücutta olumlu etkilere sahip olması nedeni ile tercih edilmektedir. Önerilen miktarda kullanılması vücut açısından sağlıklı etkiler oluşturabilir. Kullanıcıların istedikleri etkiyi olabilmesi için düzenli şekilde kullanması önemlidir.

Her mevsim rahatlıkla hazırlanacak olan zerdeçal suyu özellikle kişilerde etkileşime neden olacak herhangi bir hastalık durumu söz konusu olmaması durumunda tüketilebilir. Sağlamış olduğu faydalar nedeni ile kullanımı yaygındır. Geniş kullanım alanına sahip olmasının yanı sıra özellikle sağlamış olduğu faydalar kişilerin medikal amaç ile kullanabileceği baharatlar arasında yer almasını sağlamaktadır.

Zerdeçal Suyu Kullanımı

Zerdeçal hem baharat olarak tüketildiği gibi hem de insan vücudu açısından sağlıklı olması nedeni ile suyunun hazırlanması ile tüketilebilir. Farklı aroması nedeni ile yemeklerde yaygın olarak kullanılması da sağlamış olduğu faydalar nedeni ile kullanılması gereken baharatlar arasında yer almaktadır.

Farklı amaçlar için kullanılacak olan zerdeçal özellikle doğru miktarda ve şekilde kullanılması halinde etki sağlamaktadır. Bu durumda tüketiciler faydalarından yararlanmak için suyunu hazırlayarak tüketebilecekleri gibi baharat olarak da kullanabilirler. Kullanımı sırasında problem yaşamak istemeyenler önerilen miktarda tüketebilirler. Taze olarak hazırlanıp tüketilmesi de faydası açısından önemlidir.

Zerdeçal Suyu Faydaları, Zerdeçal Suyu Nasıl İçilir, Nasıl Hazırlanır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir